Kaz Dağ ‘ ında en çok gezilen ve sevilen yerleri sizler için özenle derledik.  
Hiçbir yerde bulamayacağın bu kapsamlı rehber sayesinde
kendine özel rotalar yapabilir ve seyahatini zenginleştirebilirsin!

1- KAZDAĞI MİLLİ PARKI
kazdaglari milli parki

Kaz Dağları ’nın  eşsiz ekosistemi yüksek oranda kaliteli oksijen kaynağıdır. Sayısız bitki ve hayvan türünü içeren “Milli Park” sit alanı olarak koruma altındadır.

Bu mucizevi doğayı gezdiğinde içini sebepsiz bir maneviyat kaplar ve burayı altın çıkarmak uğruna tahrip etmenin ne kadar anlamsız olduğu yönünde hayıflanırsın.

Burası güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalıyor.

Kazdağları ‘nda görülmesi gereken yerlerin en başında kesinlikle “Kazdağları Milli Parkı” geliyor.
Her ne kadar saygı duyulacak bir ihtişama sahip olsa da, sen yinede takım elbiseyle gitmek yerine spor kıyafetlerle gitmeyi tercih et.

2- HASANBOĞULDU & SÜTÜVEN ŞELALESİ
hasanboguldu selalesi

Bu güzelliğin önünde ne fotoğraflar çekildi ah bir bilsen…
Instagram sayfamızda bulabilirsin. )
Kazdağları ‘nın fotojenik çocuğu
Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi ile tanış!
İkisi aynı alanda bulunduğu için tek bir başlık altına almak istedik.
Ama her ikisi de ayrı mükemmel!

Kışın gürül gürül akan şelaleyi izleyebileceğin gibi, yazın adeta elektro şok etkisi yaratan suyuna girmeni öneririz.
Merak etme ölmezsin, kendini daha dinç ve diri hissedersin!

Hemen şuan bavulunu hazırlamak varken, fotoğrafa bakıp derin hülyalara dalmanı önermiyoruz.

3- KIZILKEÇİLİ KÖYÜ
kizilkecili koyu

Birbirine yakın yerler rotasyonuyla devam edelim… 
Burası Kazdağları Bungalov Otel hizmeti verdiğimiz,
Kazdağları ‘nın eteklerindeki tarihi, şirin bir köydür.
Hasanboğuldu Şelalesine bu köy üzerinden gidebilirsin.

Ses benzeşmesi olduğu için kulağa “Kızılderili köyü” gelebilir.
Ancak, Kızılderili görmek istiyorsanız doğru adres burası değil.
Ayrıca Kızıl Keçiler görmek içinde ziyaret etmek yine hüsranla sonuçlanacaktır.Burası tarihi dokusu ve doğayla iç içe olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken bir köydür.

Akçay beldesine sadece 2,5 km. uzaklıkta olan Kazdağları eteklerindeki bu köyde; iş dünyası, sanat ve akademi camiasından pek çok kişi de yaşam sürmektedir.

4- ZEYTİNLİ KÖYÜ
zeytinlikoyu

Kızılkeçili köyüne kadar gelmişken komşusu olan Zeytinli köyünü ziyaret etmeden olmaz. Balıkesir Edremit ‘e bağlı bu köyde cana yakın, sıcak kanlı insanların olduğunu bilmek bile, ziyaretinizi daha cazip hale getirecektir.

Kazdağları yamaçlarında bulunan bu tarihi köy sakinlik açısından oldukça elverişli. Fakat yaz sezonunda akın akın insanların bu köye geldiğini görürsen, sorumlusu biz değiliz. Sende görülmeye değer yerleri görmeyi istersin kabul et, ve Zeytinli köyü kesinlikle görülmeye değer!

Seyahat planının arasına bir piknik sıkıştırmak istersen kesinlikle ya, Kızılkeçili köyü deresinin yada Zeytinli köyü deresinin bulunduğu yerdeki piknik alanlarını tercih etmelisin. 

5- ANTANDROS ANTİK KENTİ
antandros

“Kazdağları ‘nı sadece köy gezmeye mi geldik?!” serzenişlerinizi duyar gibiyiz…
O halde, zaman tüneline girelim ve antik tarihe yolculuk başlasın!

Troas kenti AntandrosAltınoluk ‘a sadece 2 km. uzaklıkta bulunuyor!

Antandros Antik kenti Bizans İmparatorluğu’nun en değerli piskoposluklarından birisiydi. 

Yakın bölgede iki antik kent daha bulunuyor. Edremit’e 6 km. uzaklıkta Adramyttion, Çanakkale bölgesinde bulunan Assos.

Bu üç antik kentin büyüleyici atmosferi başınızı döndürebilir.
Çünkü buraları keşfedince içinde bulunduğunuz zamandan
kopmamanız imkansız!

6- ADRAMYTTİON ANTİK KENTİ
adramyttion

Antandros ‘a kadar gelmişken toprak altından gün yüzüne çıkmış hazine değerindeki Adramyttion kentini ziyaret etmeden olmaz.

Kral Adramis ‘in, körfeze hakim, deniz ticaret ve savunması için kurduğu bir antik kenttir.

Kuzeyi Kazdağları ile çevrili olan bu kent Yakın Doğu ’da en güçlü devletlerden biri hâline gelen Lydialılar tarafından kurulmuştıır.
Kent Mysia ‘lılara karşı savunma amaçlı bir kale olarak inşa edilmiştir.

Buranın tarihini zaten pek çok kaynaktan elde edebileceğin için biz derine inmeyelim, sen buraya gidip antik tarihin derinliklerine in!

7- ASSOS ANTİK LİMAN
assos antik liman

Altınoluk ‘tan, biraz daha Çanakkale ‘ye doğru ilerledikçe
Behramkale ‘ye ulaştın demektir. 

Assos listemizin en karizmatik antik kenti diyebiliriz.
Assos Koyu ‘nda bulunan antik bir limana sahip bu kente seyahat ettiğinde İtalya ‘yı keşfetmiş hissine kapılırsın.

Övgülere mazhar olan bu yerde tarihi dokuları ziyaret ede ede bitiremezsin.Denizi de çok ayrı bir güzeldir.

Sosyal medya profilini yerinden oynatacak fotoğraflar yakalamak istiyorsan, Kazdağları gezintinde Assos ‘u mutlaka ziyaret etmen gerekir. Sadece Assos için  bile rehber hazırlamak istesek sayfalarca sürerdi.Oraya gittiğinde ne demek istediğimizi
daha iyi anlayacaksın.

8- ÇAMLIBEL KÖYÜ
camlibel koyu

Tuncel Kurtiz, Nam-ı diğer Dayı ‘nın yaşadığı ve turizme kazandırdığı bir köydür. Şiirlerinde methiyeler dizdiği, Kazdağları ‘nın eteklerinde bulunan bu köyde hayata gözlerini yummuş değerli sanatçı Tuncel Kurtiz’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Ahşaptan evlerin çoğunlukta olduğu bu şirin köyün
bir zamanlar adı “Taktaköy” idi.Balıkesir Edremit ‘te bulunan diğer her köy yeri gibi buranın da kendine özgü bir karakteristik özelliği vardır. İçinde bulunduğunuzda içini farklı bir huzur kaplar.

Modern çağın sınırlarını aşarak, evvelden beri süregelen yaşantı merkezleri olan köyleri gezmek, emin ol sana çok şey katacaktır.
Bu nedenle Çamlıbel köyünü birkaç kelimede anlatmaya kalkarsak, kullanmadığımız sonsuz güzel kelimeye yazık etmiş oluruz.
En iyisi git ve kendin deneyim et!

9- SARIKIZ TEPESİ
sarikiz tepesi

Sarı Kız,  1574 metre yüksekliğe sahip Baba Tepe ve Karataş Tepesi gibi Kazdağları ‘nın en zirve tepelerindendir. Birçok efsanede ismi geçen Sarıkız muazzam bir manzaraya sahiptir.

Sarıkız tepesine rehber eşliğinde gidilmelidir ve buraya vardığınızda Midilli Adası ve Ayvalık ayaklarınızın altındaymış gibi hissedeceksiniz!

Edremit’in, Güre Köyü ‘nde Sarıkız adında güzel ve iyi yürekli bir kız yaşıyormuş. Onu sevmeyenlerin iftiraları nedeniyle babası Sarıkız ‘ı, birkaç kazla birlikte İda Dağı’na terk etmiş. Daha sonra ziyarete gelen baba, kızından su istemiş ve Sarıkız, dağın tepesinden elini körfeze uzatarak tasını doldurunca kızının kutsallığını anlamış. Kızına yaptıklarından dolayı çok üzülen babasının efsaneye göre öldüğü yer de Babadağı olarak anılmaya başlanmış.

10- ESKİ GÜRE
eski gure

Edremit ‘in Güre beldesinde bulunan bu köy, sokaklarında rüzgar ve keçi seslerinden başka bir şeyin duyulmadığı,
taştan yapılma evlerin olduğu eski bir köydür.
Eski kalıntılar ve evlerin bulunduğu bu harabe köyün büyüleyici bir atmosferi var.

Youtube üzerinden böyle köylerde video çekimleri yapan kanallar; cinli, perili köy yaftası yapıştırmaktan kendilerini alamazlar. Aslında çok şirin görünen bu köy, birkaç karartma efekti ve çığlık sesi ekleyerek korku filmlerine elverişli bir köy olabilir, kabul ediyoruz.

O zaman şöyle diyelim, Eski Güre ‘de adrenalin dolu bir deneyim yaşarken, telefonundan kayda aldığın videoları sosyal medyada “Hayaletli köy” başlığıyla paylaşmak sana kalmış…

11- ADATEPE KÖYÜ
adatepe koyu

Çanakkale Ayvacık ‘ta zeytin ve çam ağaçlarının arasındaki bu eski Rum köyü, daracık sokakların olduğu sevimli bir yer.
Kazdağları ‘nın yüksek oksijen kaynağına sahip köylerinden biridir aynı zamanda. Buradaki evlerin taş işçiliğine bayılmamak mümkün değil

 Dantel gibi sokakları, göz alıcı tarihi evleri İtalya ’nın meşhur köylerine benzer güzellikte.
Adatepe, fotoğraflarını süsleyen sosyal medya paylaşımlarınla beğeni yağmuruna tutulacağın bir köydür.

Osmanlı döneminde zengin bir köydür; Adatepe. Fakat sonraları  çok fazla tahrip olmuştur. Bazı duyarlı iş adamları devletten hiç bir yardım almadan, buradaki evleri satın alıp restore etmeye başlamışlar. 100’den fazla taş evi şimdi harika bir şekilde restore edip, hem kültürümüze, hem de sosyal hayata kazandırılmışlardır.

12- ZEUS ALTARI
zeus altari

Ücretsiz Kazdağları seyahat danışmanlığı rehberimize Zeus Altarı ile devam edelim.

Antik çağdan bugüne gelen Zeus Altarı, Adatepe köyünün hemen girişinde yer alıyor. Eşsiz Ege manzarasına sahip bu yere  yürümek yarım saat bile sürmüyor.

Eski Yunanlılar, savaşlarda galip gelmek, kıtlıktan, hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün almak, felaketlerden korunmak için burada tanrılara ve Zeus ’a kurban adarlardı. İlyada Destanı ’nda ise Zeus ile Hera’nın aşkına da şahit olduğu dedikodusu anlatılıyor.

Antik öğeler barındığı gibi, manzarasının ihtişamı da fotoğraf karelerini büyüleyici bir seviyeye taşır. Burada çektiğin hatıra fotoğrafları senin için hafızalarından çıkmayacak bir seyahat anlamına gelir.

13- ŞAHİNDERESİ KANYONU
sahinderesi kanyonu

İşte gezip, mükemmel fotoğraflar çekmen için sana bir doğa harikası daha! Şahin Deresi Kanyonu Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Altınoluk ‘ta.

 Kanyona vardığında tehlikeli bir yürüyüş yapmaktan yada ıslanmaktan çekinmemen lazım. Burada mangal yapabilirsiniz ailecek piknik masalarında oturup mangal yakıp ayağınızı suya sokarak keyifli bir zaman geçirebilirsin. 

Dikkat etmen gerekenler; yürüyüş yapacağınız yol 500 mt. civarında kayalıkların olduğu bir yol. Dolayısıyla parmak arası terlik sevdanı kanyon girişinde bırakmalısın.Kendini suyun içinde bulacaksın.Deniz ayakkabın varsa iyi olur.Su bazı yerlerde baya derinleştiği için mayo giymende fayda var.Elinde herhangi bir eşya olmamalı. Sadece sırt çantan olsun.Bazı noktalarda kayalara tutunman gerekebilir.

14- MEHMETALAN KÖYÜ
mehmetalan koyu

Amazon ormanlarındakine benzer bir dereye sahip Mehmetalan, Balıkesir Edremit ‘teki Zeytinli ‘de bulunuyor. Kazdağları seyahatinin bir durağı da kesinlikle burası olmalı.

Çok fazla popülerliğe sahip olmadığını söyleyebiliriz. Buralar adeta henüz keşfedilmemiş bir doğa harikası niteliğinde.

Etrafı biraz gezip eski taş evlerin fotoğraflarını çekebilir, evlerinin önünde organik ürünler satan köy halkından alışveriş yapabilirsin.

200 yıllık köklü bir tarihe sahip olan bir köy Mehmetalan.
Yeşilyurt ve Adatepe kadar olmasa da, turizm potansiyeli yüksek köylerden. Ayrıca Yürüyüş ve bisiklet parkurları, gözlem ve kültür noktaları ile doğa turizmine de kazandırılmaya da çalışıyor.

https://antikvadi.com